XII 2016

Grudniowa Godzina Kodowania
w Gimnazjum nr 1

W grudniu bieżącego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych spędzili nie jedną, ale nawet parę godzin na kodowaniu w ramach innowacji pedagogicznej „Informatyka z duszkami – progGRAmowanie w Scratchu”.

Stawiając swoje „Pierwsze kroki w Scratchu” – bo tak właśnie brzmiał temat trzecich z kolei zajęć – nasi uczniowie stworzyli przepiękne animowane kartki świąteczne i pejzaże zimowe, które mogli pokazać czy przesłać swoim najbliższym. Niektórzy tworzyli już swoje pierwsze gry pod hasłem „Kot goni mysz” (albo rekin rybkę czy duch nietoperzaJ). Oczywiście kodowaliśmy również na dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych z naszymi edukatorami programu Mistrzowie Kodowania p. Agnieszką Alamą i p. Małgorzatą Pomykalską. Niektóre z prac można obejrzeć w galerii.

Jasełka

22 XII nasi uczniowie wystawili jasełka.

Zaangażowani w akademię gimnazjaliści deklamowali utwory poetyckie związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Grali kolędy na różnych instrumentach i zachęcali do ich wspólnego śpiewu. Cała zgromadzona na sali gimnastycznej społeczność szkoły oraz zaproszeni goście mogli, dzięki nim, poczuć niepowtarzalną atmosferę zbliżających się świąt. Serdecznie dziękujemy młodzieży i jej opiekunom za przygotowanie uroczystości!

Akademia Uczniowska

19 XII uczniowie i nauczyciele brali udział w kolejnym wykładzie Akademii Uczniowskiej.

Prelegentką była tym razem mgr Wiesława Korecka-Widenka. Opracowała ona temat: „Tajemnice pasibrzucha”.

Kiermasz świąteczny

12 i 13 grudnia w naszej szkole można było zaopatrzyć się w Bożonarodzeniowe ozdoby i zjeść słodkości. 

Akcja została zaproponowana przez Radę Rodziców. Właczyli się w nią uczniowie (wraz z rodzinami) oraz nauczyciele. Wspólnie przygotowywali wypieki i ozdoby choinkowe. Pani pedagog oraz nauczyciel plastyki wykonali kilkanaście stroików. Największym powodzeniem odwiedzających cieszyły się ciasta. Poczuliśmy święta wszystkimi zmysłami i już nie mozemy się ich doczekać…

Noc Pisania Listów

Po raz kolejny pisaliśmy listy w obronie praw człowieka. W nocy z 9 na 10 grudnia nasi uczniowie pisali listy w sprawach łamania praw człowieka w różnych krajach.

Sprawy w tym roku dotyczyły między innymi mieszkańców USA, Kanady, Turcji, Kamerunu. Mogliśmy wyrazić swój sprzeciw wobec polowania na Albinosów w Malezji. Tym razem napisaliśmy 172 listy, które już poszły w świat. Organizatorem po raz kolejny była Bogumiła Michalewska, wspierana przez Martę Zinkowską.

Biblioteka dla Rodziców

Już o 8 grudnia biblioteka naszej szkoły zaprasza Rodziców do zapoznania się z ofertą biblioteki w zakresie literatury poświęconej wychowaniu młodzieży. Proponujemy możliwość wypożyczenia interesujących Rodziców pozycji książkowych.

„Wychowanie dzieci to w rzeczywistości twórcza praca kształtująca naszych następców”.
/P. Callaway/

Zapraszamy rodziców do wypożyczania z biblioteki pozycji poświęconych problematyce wychowawczej:

  •  Jak być asertywnym? : trening / Randy J. Paterson ; [tł. Ewa Borówka].
  • Jak towarzyszyć uczniom w rozwoju społeczno-zawodowym? : gry szkoleniowe i scenariusze zajęć do pracy z młodzieżą / Iwona Kania.
  • Jak zwiększyć wydajność pamięci i umysłu? : trening / Douglas J. Mason, Michael L. Kohn ; [tł. Joanna Sugiero].
  • Ludzie, pasje, wartości : rozmowy o dokonywaniu wyborów / inicjatywa Beata Narewska
  • Mowa ciała : co znaczą nasze gesty? / Andy Collins
  • Najpierw pomyśl : trening umiejętności radzenia sobie z gniewem i agresją uczniów szkół ponadpodstawowych
  • Narkotyki i uzależnienia : wszystko, o czym należy wiedzieć / Helmut Kuntz ; [tł. Paweł Wieczorek].
  • Nastolatki i alkohol : strategie profilaktyczne w szkole / Mirosława Wieczorek-Stachowicz.
  • Przemoc w szkole/ Moona O’More, Stephen james Milton
  • Trudna klasa. Opanować, wychować, nauczyć../ Bill Rogers

Ewentualne wypożyczenia będą rejestrowane na własnym koncie Rodziców.