X 2016

Europejski Tydzień Kodowania w Gimnazjum nr 1

W dniach 17 do 23 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania.

Na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych uczniowie programowali w Scratchu, kodowali na stronie studio.code.org przechodząc przez Klasyczny labirynt, poznając pixelowy świat Steva i Alex – Minecraft albo tworząc z Anną i Elsą z Arendelle własną Krainę Lodu (Frozen). Część uczniów „zmagała się” z procedurami i pętlami programując sympatycznego robota na stronie lightbot.com. Niektóre zadania okazały się naprawdę trudne, mimo to wszyscy świetnie się bawili, a satysfakcja była ogromna, gdy wreszcie każdy mógł wygenerować i spersonalizować swój własny certyfikat ukończenia Hour of Code. Łącznie nasze nauczycielki informatyki: p.Agnieszka Alama, p.Wioletta Buczkowska-Pakos oraz p. Małgorzata Pomykalska zgłosiły w ramach Europe Code Week 2016 aż 36 wydarzeń (!) i też otrzymały swoje certyfikaty 🙂

To jednak nie koniec kodowania w naszej szkole. W ramach udziału w IV edycji programu Mistrzowie Kodowania z pewnością weźmiemy udział w jeszcze niejednym tego typu wydarzeniu. Ponadto w ramach przystąpienia naszego gimnazjum do Pilotażowego wdrożenia programowania w edukacji formalnej w bieżącym roku szkolnym realizowana jest we wszystkich klasach pierwszych innowacja pedagogiczna autorstwa p. Agnieszki Alamy pt.„Informatyka z duszkami – proGRAmowanie w Scratchu”, która kontynuowana będzie również w przyszłych latach.

Zajęcia z pierwszej pomocy.

Coraz więcej z nas umie udzielać pierwszej pomocy. Byliśmy z WOŚP choć nie biliśmy rekordu.

W poniedziałek 17.10 WOŚP biła rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej w czacie 30 minut na terenie całego kraju. U nas też się działo. Uczniowie klasy I d przy wsparciu uczniów klasy I g, III c i III b przyłączyli się do akcji. Od godziny 12.00 do 12.30 my też prowadziliśmy resuscytację. Nasze działania nie będą liczone do rekordu, ale nie mogliśmy nie przyłączyć do tak szczytnej akcji. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy zawsze się przyda. Organizatorem akcji była Bogumiła Michalewska.

Noc Naukowców 2016

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej to coroczne wydarzenie przybliżające młodzieży tajniki nauki w nietypowy sposób. Po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w tej imprezie uczniowie naszego gimnazjum pod opieką mgr Wiesławy Koreckiej-Widenka, mgr Wioletty Buczkowskiej-Pakos oraz mgr Grzegorza Przybyły.

Spotkanie z naukami przyrodniczymi rozpoczęliśmy od odwiedzenia Centrum Edukacyjno-Kongresowego, gdzie rozmawialiśmy z twórcami pojazdów z napędem eletryczno-wodorowym oraz braliśmy udział w pokazach doświadczeń przygotowanych przez firmę Tauron dotyczących energii.

W Centrum Nowych Technologii uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych bioinżynierii. Poznali w jaki sposób bada się biomechanikę sportowców oraz zmierzyli się w konkursie inżynierii ekstremalnej, którego celem było zbudowanie najbardziej wytrzymałej konstrukcji z patyczków. W konkursie tym zwyciężyła drużyna z klasy sportowej 1a w składzie: Maciej Golda, Sebastian Kołowrot, Szymon Kuczera, Patryk Legierski oraz Adrian Ścieszka. Ich pozornie prosta konstrukcja była w stanie wytrzymać obciążenie 17kg! W konkursie tym trzecie miejsce zajęła również uczennica naszego gimnazjum Agata Kałuża.

Kolejną atrakcją był udział w pokazie doświadczeń fizycznych pt. Zobaczyć – zapamiętać, dotknąć – zrozumieć. W pokazie tym czynnie brali udział uczniowie naszej szkoły doświadczając zasady zachowania pędu, zjawiska bezwładności czy też mając kontakt z ciekłym azotem. W opinii większości uczniów była to największa atrakcja tegorocznej Nocy Naukowców.

Kolejnym punktem programu był Wydział Matematyki Stosowanej na którym mieliśmy okazję poznać historię kalkulatorów, dowiedzieć się czym są fraktale oraz pograć na komputerach w gry logiczne i zmierzyć się z żywymi przeciwnikami przy szachownicy.

Ostatnim wydziałem Politechniki Śląskiej, który zwiedziliśmy był Wydział Elektryczny na którym poznaliśmy tajniki druki 3D oraz źródła energii elektrycznej.

Młodzież naszej szkoły wzbogacona nowo nabytą wiedzą, późnym wieczorem wróciła do Rybnika, gdzie czekali na nich rodzice ciekawi relacji dzieci z wycieczki. Mamy nadzieję, że za rok Noc Naukowców zgromadzi równie liczną grupę uczniów.