V 2018

IV POWIATOWY KONKURS PRZYRODNICZY

7 maja br. uczniowie klasy 3e wzięli udział w konkursie przyrodniczym organizowanym przez V LO w Rybniku.

Najpierw uczestniczyli w ciekawych warsztatach, które służyły powtórzeniu i poszerzeniu wiedzy z geografii, biologii i matematyki. Poznali tajemnice map, analizowali mapy topograficzne, budowę nerki i układu wydalania, utrwalili wiedzę o przekształceniach geometrycznych. Na koniec na platformie quizizz odpowiadali na pytania konkursowe ze zdobytej wiedzy.

 

SPRZĄTANIE RZEKI RUDY

21 kwietnia 2018r. braliśmy udział w akcji „Sprzątanie rzeki Rudy”. Posprzątaliśmy ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż Rudy od mostu na ul. Gliwickiej do mostów w Rybnickiej Kuźni.

Dzięki temu włączyliśmy się też w obchody Światowego Dnia Ziemi, którego głównym celem były działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem naszej planety plastikowymi odpadami. Wśród zebranych przez nas 20 worków śmieci wiele było odpadów plastikowych… Brzegi Rudy zostały z nich oczyszczone.
Cieszymy się, że mogliśmy się do tego przyczynić.

 

Eko rozgrywki

W środę 16 maja w naszej szkole zorganizowano rozgrywki ekologiczne.

Reprezentanci uczniów klas siódmych szkoły podstawowej oraz gimnazjalistów wzięli udział w wielu konkurencjach, m.in. sprawdzali swoją wiedzę na temat segregacji śmieci. Zaprezentowali wykonany przez klasę strój ekologiczny (co wzbudziło niemało emocji wśród widzów). Rozpoznawali różne przedmioty za pomocą dotyku, rozwiązywali test na temat struktury lasu. Starali się też wykorzystać jak najwięcej pożywienia, by powstało jak najmniej odpadów organicznych. Układali puzzle związane z tematyką kwaśnych deszczów. Wreszcie wykazali się niemałą zręcznością wykonując eko-dinozaury z plastkowych słomek i nadając owym stworom fantazyjne nazwy. Wszyscy świetnie się bawili, czego wyrazem była spontanicznie odtańczona przez zawodników jak i kibicujących im kolegów „Belgijka”. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z klasy 7d, kolejne przedstawiciele klasy 3d, trzecie zaś ekipa z klasy 2a. Wszyscy uczestnicy tej rywalizacji (a także kibicujący im koledzy) zyskali poszerzając swoją wiedzę na temat ochrony przyrody. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Dziękujemy organizatorom!

Rajd „Górska wiosna 2018”

11 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zorganizowanym przez PTTK rajdzie „Górska Wiosna 2018”.

Wyruszyliśmy z Wisły Czarne. Rozpoczęliśmy swoją wycieczkę niedaleko miejsca gdzie Biała Wisełka i Czarna Wisełka łączą się i powstaje rzeka Wisła. Poszliśmy czarnym szlakiem do schroniska na Przysłopie pod Baranią Górą. Pogoda była piękna, wędrówka przyjemna – jak na wakacjach…

Razem z nami w wycieczce brali udział nauczyciele szkoły językowej Connect Pascal w Rybniku. Mieliśmy okazję porozmawiać z Carolin i Kieronem i doskonalić swój angielski. To był dobry, wspólnie spędzony czas i nie zmieni tego fakt, że w drodze powrotnej złapała nas ulewa i zmokliśmy „do suchej nitki”.