XI 2015

Święto Dyni!

2 listopada odbył się w naszej szkole Festiwal Dyni w celu promowania tego bardzo zdrowego warzywa. Jak się po raz kolejny okazało: Zdrowie Zawsze Idzie w Parze z Dobrą Zabawą!!!!!!

Dynia to bogate źródło beta-karotenu, przeciwutleniaczy, witaminy C i kwasu foliowego. Zawiera witaminy z grupy B i związki mineralne: żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor i cynk. Ponadto w dyni znajdują się węglowodany, białko i śladowe ilości tłuszczu, jest łatwostrawna i niskokaloryczna.

W tygodniu poprzedzającym ten dzień uczniowie mogli przynosić lampiony z dyni, które zostały zaprezentowane na schodach wewnętrznych przy wejściu głównym do szkoły. Kreatywność naszych gimnazjalistów nie znała granic – znalazły się tam dynie z wyciętymi duszkami, śmiesznymi minami, klasyczne lampiony oraz dynie zdobione
(np.  nietoperzami).  Niestety, wystawa ta nie przetrwała zbyt długo ze względu na „kruchość materiału” z którego wykonano eksponaty. Najciekawsze lampiony zostały jednak wyrożnione, a ich twórcy otrzymali nagrody. Zaś w domowych kuchniach powstały pyszne i zdrowe dania z dyni.

Kolejnym elementem Festiwalu Dyni były pomarańczowe stroje. Uczniowie i nauczyciele mogli w tym dniu nosić jakiś element ubrania w tym kolorze. W szkole zrobiło się więc przyjemnie kolorowo i wesoło.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i była doskonałą okazją do pokazania ukrytych talentów naszej młodzieży a także do posmakowania w domu pysznych, zdrowych i nietrudnych w wykonaniu dań.

UWAGA! POMAGAMY ZWIERZĘTOM ZE SCHRONISKA W RYBNIKU!

Uczniowie Gimnazjum Sportowego nr 1 w Rybniku organizują zbiórkę darów dla Schroniska dla Zwierząt w Rybniku. Przyłącz się do akcji! CZŁOWIEKU! POMÓŻ!

Najlepszą formą pomocy bezdomym zwierzętom ze schroniska jest ich adopcja – jeśli więc jesteś zainteresowany przygarnięciem psa lub kota… NIE ZWLEKAJ, ONE CZEKJĄ NA CIEPŁYCH, KOCHAJĄCYCH LUDZI!!!

piesek-ze-schroniska

Schronisku potrzebne są także darowzny rzeczowe:

  • sucha karma dla psów i kotów,
  • karma w puszkach dla psów i kotów,
  • żwirek dla kotów,
  • miski, garnki,
  • koce, legowiska, dywany, ręczniki,
  • obroże, smycze,
  • szampony, szczotki, grzebienie,
  • produkty żywnościowe takie jak ryż, makaron, kasze.

Darowizny rzeczowe można przynosić do sal 205 i 105.

CZŁOWIEKU! POMÓŻ!

LVI Giełda minerałów i skamieniałości

7 XI duża grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na LVI Giełdę Minerałów i Skamieniałości do Sosnowca.

4plakat_gielda_j_2015_300dpi_19

Widzieliśmy ciekawe eksponaty geologiczne. Chętni mogli zobaczyć wystawę poświęconą człowiekowi pierwotnemu. Koleżanki z zainteresowaniem oglądały sprzedawaną na stoiskach biżuterię. Potem udaliśmy się na salę wykładową, gdzie wysłuchaliśmy dwóch wykładów. Pierwszy z nich, zatytułowany  „Dlaczego niektóre kamienie są szlachetne?” poprowadził dr Włodzimierz Łapot. W jego trakcie poznaliśmy kryteria decydujące o klasyfikacji materiałów jubilerskich. Drugi wykład – „I stało się życie” był (tradycyjnie już) multimedialnym pokazem autorstwa dra Andrzeja Boczarowskiego. Tym razem prelegent wprowadził nas w fascynujące tajniki fizycznych, chemicznych i biologicznych mechanizmów powstawania życia na naszej planecie. Już teraz z niecierpliwością czekamy na następną, wiosenną wizytę na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu.

Zuzanna Błaszczyk, klasa 2c

(op. p. Aleksandra Stężała)

30 listopada Dzień Patrona Szkoły

Choć z relacji szkolnych kolegów Adama wyłaniał się obraz człowieka poważnego, skromnego , unikającego rozgłosu, wszyscy oni jednocześnie podkreślali.że poeta był  towarzyski i lubił skupiać wokół siebie zaciekawionych słuchaczy.Okazał się też niestrudzonym podróżnikiem i miłośnikiem sztuki. Przez całe życie spełniał własne marzenia.

I takie właśnie przesłanie ułożone z fragmentów jego poezji usłyszeliśmy tamtego dnia. Według słów  Mickiewicza każdy, komu wystarczy odwagi by wziąć swój los w swoje ręce i nie słuchać tych, którzy mówią,że jego cel jest nieosiągalny, a droga do niego niewłaściwa, zdobędzie „swój ” szczyt, nawet gdy nie prowadzi do niego żadna ścieżka.

Agnieszka Piontek i Julia Kochanowska

( opiekun: A. Sorychta)