XII 2015

Maraton pisania listów

W miniony weekend 4-5 grudnia 2015 w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów

Organizatorką szkolnej części akcji po raz kolejny była pani Bogumiła Michalewska, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. W nocnej opiece nad uczestnikami Maratonu dzielnie wspierały ją panie: Marta Zinkowska, Agata Geisler i Izabela Faksa.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Przykładem jest Moses Akatugba z Nigerii, który był skazany na karę śmierci. Został ułaskawiony i jest już na wolności, z rodziną.

Albert Woodfox z USA – uwięziony w izolatce od ponad 40 lat, dziewczynki z Burkina Faso zmuszane do wczesnych małżeństw, Zunar – malezyjski karykaturzysta oskarżony o działalność wywrotową, to tylko niektóre z osób, którym próbowaliśmy pomóc podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których pisaliśmy, znajduje się na stronie http://www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te są również dostępne dla wszystkich uczestników i uczestniczek Maraton Pisania Listów w miejscach, w których się on odbywa.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku akcja odbywa się już po raz szesnasty. W naszej szkole pisaliśmy listy po raz trzeci. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc w całej Polsce i w ponad 100 krajach na całym świecie.

W ubiegłym roku w ponad 500 miejscach w całej Polsce napisano ponad 268 000 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Patrząc na zaangażowanie uczestników Maratonu już dziś można złożyć deklarację, że w przyszłym roku znów będziemy pisać!

Jasełka

Odwiedzili nas emerytowani pracownicy szkoły. Pani Dyrektor złożyła całej społeczności szkolnej życzenia świąteczne. Uczniowie pod kierunkiem mgr Urszuli Konsek przygotowali piękne jasełka. Wszyscy aktorzy tego świątecznego przedstawienia włożyli dużo pracy i serca w odgrywane przez siebie role. Wśród występujących w spektaklu postaci furorę zrobił wąż, który uwiódł widzów swoją niecodzienną urodą. Na szczęście nie on okazał się zwycięzcą… Aby przypomnieć sobie to wydarzenie koniecznie zajrzyjcie do galerii!